Základy ženských nemocÃKdyž my ženy posuzujeme naÅ¡i vlastnà hodnotu zvenÄÃ, když oÄekáváme nÄ›jaké potvrzenà z naÅ¡eho okolÃ, když chceme pro vÅ¡echny dobro a pÅ™itom pÅ™ehlÞÃme vlastnà pocity a pÅ™esvÄ›dÄenÃ, pak máme ty nejlepšà pÅ™edpoklady onemocnÄ›t. Hledáme nÄ›jaký vztah, protože se obáváme samoty; a na tento vztah se poté vážeme, i když nejsme šťastnÄ›jšà a zdravÄ›jÅ¡Ã, ale dokonce když se nám dařà i hůře. Z mnohých terapià vÃme, že právÄ› ženy, které jsou nejisté, se rády vážà na terapeutická sezenà (nebo na terapeuty), a tak snadno zůstávajà ve své nesamostatnosti. Nedostatek smyslu života, obecná ztráta životnÃho cÃle, proÄ a jak žÃt - to jsou dalšà důvody, které dÅ™Ãve nebo pozdÄ›ji mohou způsobit nemoc. Pokud odmÃtáme odpovÄ›dnost za svůj život a svoje zdravà (vÄ›domÄ› nebo ne), může i tento postoj působit negativnÄ›. Pokud se nenacházÃme ve svém StÅ™edu, vypadáváme také ze svého vnitÅ™nÃho i vnÄ›jÅ¡Ãho, duÅ¡evnÃho i tÄ›lesného zdravÃ.
Klimakterium strašáci modernà ženy?Klimakterium. Nebo také pÅ™echod. Ta dvÄ› slova neznà zrovna libozvuÄnÄ›. A to mnohý z nás ani netuÅ¡Ã, co se za tÄ›mito pojmy skrývá. NetuÅ¡Ã, že matiÄka pÅ™Ãroda nÄ›kdy dokáže být pÄ›knÄ› poÅ¥ouchlá a té krásnÄ›jšà polovinÄ› lidstva mnohdy pÅ™ipravuje ve vÄ›ku kolem padesátky úplný oÄistec. My se vÅ¡ak tomu můžeme úÄinnÄ› bránit, moudrost pÅ™edchozÃch generacà nám umožňuje vyzkouÅ¡et i alternativu ke klasické medicÃnÄ›, a tou je celá Å™ada naÅ¡ich preparátů. Menopauza se obvykle dostavÃ, když žena dosáhne vÄ›ku okolo padesátky. Tehdy nastávajà hormonálnà zmÄ›ny, které mohou být spojené s různými pÅ™Ãznaky. Pamatujte si vÅ¡ak, že menopauza nenà nemoc, je to pÅ™irozený jev v životÄ› ženy. KolÃsajÃcà hladiny hormonů vedou k pocitům horka, návalům, slabostem. Mnohdy se objevuje kolÃsánà krevnÃho tlaku, provázené bolestmi hlavy, nebo pocity malátnosti. Protože i funkce mozku jsou ovlivnÄ›ny hladinami hormonů, může u ženy v pÅ™echodu docházet k neklidu, nespavosti, podráždÄ›nosti, nebo naopak ke zhorÅ¡ovánà zájmu o okolÃ, apatii, těžké únavÄ›, Äi k jiným psychickým poruchám. U nÄ›kterých žen se s pÅ™echodem zaÄne zcela náhle mÄ›nit kvalita kostà - docházà k úbytku kostnà hmoty, která vede zpoÄátku k osteopenii, poté i k osteoporóze. S pokraÄujÃcÃm odvápňovánÃm kostà pak může docházet ke zmÄ›nám tvaru páteÅ™e, takzvaným degenerativnÃm poruchám. Náhlý pokles hladiny hormonů u mnohých žen vede ke zmÄ›nám v ukládánà tuku. Ten se zaÄÃná hromadit i mimo typická ženská mÃsta (zadek, boky, prsa). A tak mezi ženami v pÅ™echodovém vÄ›ku drasticky pÅ™ibývá obezity. Ta samozÅ™ejmÄ› dále výraznÄ› zatěžuje páteÅ™, postiženou osteoporózou. Mimo to se výraznÄ› zvyÅ¡uje hladina tuků v tÄ›le (cholesterol, triglyceridy) - to se pak podÃlà na vzniku dalÅ¡Ãch rizik. Klimakterické potÞe jsou pak také pÅ™ÃÄinou Äastých návÅ¡tÄ›v u lékaÅ™e. Ten si vÅ¡ak ne vždy và rady. Problematika pÅ™echodu je velmi složitá, zabÃhá do mnoha medicÃnských oborů. Mimo to je léÄba pÅ™echodových obtÞà zdlouhavá, nároÄná. A ne vždy je nÄ›jaký efekt léÄby vidÄ›t. Důsledkem je pak to, že žena s pÅ™echodovými obtÞemi dostane tzn. hormonálnà suplementaci - tabletky, injekce Äi náplasti, obsahujÃcà potÅ™ebné dávky hormonů. Hormonálnà suplementaci má ale svá úskalÃ:
- ne vždy je nasazená dávka hormonů dostaÄujÃcÃ;
- ne vÅ¡echny typy synteticky vyrábÄ›ných hormonů jsou bez výraznÄ›jÅ¡Ãch vedlejÅ¡Ãch úÄinků;
- nÄ›které ženy tuto hormonálnà suplementaci nemohou brát - jde zejména o ženy se stavem po opakovanÄ› prodÄ›-lané hluboké žilnà trombóze Äi po plicnà embolii, dále o ženy s již rozvinutou ischemickou chorobou srdeÄnà a o ženy kontrolované pro obtÞe s prsy.

|